Центр термічної травми та пластичної хірургії

м.Київ, вул.Краківська, 13

Хімічні опіки - це пошкодження тканин при безпосередньому впливі хімічних агентів. Найчастіше вражаються обличчя, руки, стравохід і шлунок. Основними речовинами, що викликають опіки, є кислоти, луги, бензин, керосин, солі важких металів, деякі летючі масла, фосфор, бітум.

Тяжкість ураження шкіри і слизових оболонок при хімічному опіку залежить від концентрації речовини і тривалості його дії. Більш концентрований розчин викликає більше ураження Однак при тривалому впливі викликати опік може і слабкіший розчин хімічної речовини.

Перша допомога при опіках кислотами і лугами

Необхідно якнайшвидше та ретельніше видалити зі шкіри хімічний агент.

При опіках концентрованою кислотою уражену ділянку слід промити проточною холодною водою. При опіках лугами Їх також змивають водою або слабким розчином оцтової або лимонної кислоти. Після цього на обпечену поверхню накладають суху чисту пов’язку.

При хімічному опіку звертайтеся по невідкладну медичну допомогу, якщо:

У потерпілого є ознаки шоку (втрата свідомості, блідість, поверхневе дихання).Хімічний опік поширився глибше за перший шар шкіри і охоплює ділянку діаметром більше 7,5 см.

Хімічним опіком торкнулися очі, руки, ноги, лице, область паху, сідниць або великого суглоба, а також порожнина рота і стравохід (якщо потерпілий випив хімічну речовину).

Потерпілий відчуває сильний біль, який не вдається зняти за допомогою безрецептурних анальгетиків, наприклад, ацетаминофена або ібупрофена.

Увага!

При опіках негашеним вапном воду застосовувати не можна, оскільки при взаємодії з водою відбувається хімічна реакція з вивільненням тепла, що поглиблює опік. В цьому випадку слід обмивати рану олією, а вже потім лікувати, як звичайний опік. При ураженні органічними сполуками алюмінію також протипоказаний контакт з водою, так як можливо займання.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ обробляти рану засобами на жирній основі (олія, масло, мазі на жирній основі, жиром (гусячим, свинячим, борсуковим, тощо); яєчним жовтком; молочними продуктами (кефіром, вершками, тощо); сечею; спиртовими розчинами, а також розчинами з барвниками; зубною пастою; відварами та розчинами не за призначенням.

Перевірити наявність ліків

Нами опікуються